Dr. Mevludin Dizdarević za INS: Spaljivanje turbeta u Vranduku moguće da je vjerski ekstremizam, ali je svakako kulturocid

  • Didzarević: Skrnavljenje plemenitih bosanskih šehida (Foto: Stav)

Piše: Faruk Vele

Hfz. doc. dr. Mevludin Dizdarević sa Katedre za islamsku misao i civilizaciju Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, inače jedan od najcjenjenijih zeničkih alima, imam i hatib Ensar džamije, kazao je u izjavi za Bh. informativni servis INS da vandalizam nad turbetom u Vranduku predstavlja „skrnavljenje plemenitih bosanskih šehida koji su svojom krvlju stoljećima natapali bosansku zemlju“.

„Turbeta se ubrajaju u red memorijalne arhitekture i kako im ime sugeriše cilj im je memorizirati i sačuvati u kolektivnoj memoriji određene ličnosti ali, što je daleko važnije, i određene vrijednosti koje te osobe simboliziraju. Turbe kod Vranduka memorizira ideju žrtvovanja za opće dobro kroz sjećanje na jednog od šehida koji je pao u osvajanju Vranduka“, kaže Dizdarević.

U arhitektonskom pogledu, dodaje Dizdarević, turbeta slijede arhitekturu bosanskih džamija i čini se da su najtrajnije očuvale onu autohtonu bosansku inačicu džamijskih prostora.

„U tom pogledu one predstavljaju spomenike prvog reda pa je i sa tog aspekta ovo jedna vrsta vandalizma koji prelazi u kultruocid“, kazao je.

Prema njegovim riječima, međutim, teško je licitirati sa uzrocima ovakvih antikulturnih i anticivilizacijski akcija.

21557939_1845237025491186_3588838434336238873_n.jpg - Dr. Mevludin Dizdarević za INS: Spaljivanje turbeta u Vranduku moguće da je vjerski ekstremizam, ali je svakako kulturocid

„Moguće je da se radi o vjerskom ekstremizmu koji ne posjeduje nikakav kreativni potencijal već isključivo destrukciju i devastaciju. Sasvim je moguće da se radi i o „običnom“ vandalizmu, ali i o nekim drugim razlozima i pobudama. Dok nadležne strukture ne završe svoje istrage ne treba se upuštati u nepotrebne i kontraproduktivne spekulacije. Iako vandalizma ima svugdje i bit će ga uvijek, ja bih ga smjestio u širi društveni, socijalni i kulturološki kontekst. Naime, vandalizma i drugih formi besmislenog nasilja u raznim formama ima u toj mjeri da smo se svikli na njega. Postao je način na koji mislimo i reagujemo do te mjere da neke profinjenije forme ponašanja doživljavamo nenormalnim i izopačenim“, smatra Dizdarević.

Tvrdi i da "neki političari kontinuirano vandaliziraju državnu i zajedničku svojinu".

„Jezik u javnom prostoru i društvenim mrežama graniči sa uličarskim i najprizemnijim oblikom komunikacije. Vandalizam je, dakle, postao norma ponašanja a uljuđeno i civilizirano ophođenje je izvrnuto ruglu i osudama. Kako je Meša Selimović jednom napisao „zlo ne može postati dobro samo zato što ga prihvata većina“. Stoga, smatram da se moramo oduprijeti svakoj formi vandalizma bez obzira u kojem pakovanju on dolazio i neovisno od koga on dolazio. Ili da poslušamo savjet velikog Hasana El-Basrija koji je nekome preporučio da „naopako izopači“. Naime, kada se naopako izopači, dobije se ono što je dobro i ispravno“, zaključio je Dizdarević.

Podsjetimo, staro turbe koje se nalazi nedaleko od Vranduka kod Zenice ponovo se našlo na meti vandala. Naime, još uvijek neidentificirani počinitelji obili su vrata i zapalili unutrašnjost ovog objekta, što je izazvalo ogročenje javnosti.

Staro turbe koje se nalazi nedaleko od Vranduka kod Zenice ponovo se, po ko zna koji put, našlo na meti vandala. Naime, još uvijek neidentificirani počinitelji obili su vrata i zapalili unutrašnjost ovog objekta. .
Pročitajte više na: http://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/304679/zapaljeno-staro-turbe-kod-vranduka

Komentari (0)

Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!

Ostavi komentar