Četiri omanska dragulja uvrštena na Listu islamske svjetske baštine

Četiri istaknuta kulturno-historijska lokaliteta u Sultanatu Oman upisana su na Listu islamske svjetske baštine.

Ovo je saopćeno tokom 13. zasjedanja Komiteta za baštinu Islamske svjetske obrazovne, naučne i kulturne organizacije (ICESCO), koje je ovih dana održano u Taškentu, Republici Uzbekistan, javlja omanska državna novinska agencija.

Upisani omanski lokaliteti odražavaju značajnu historijsku i arhitektonsku vrijednost; utvrda Al Hazm i dvorac Jabreen predstavljaju napredne primjere odbrambene i administrativne arhitekture, dok Harat Al Sibani i Harat Al Yaman predstavljaju tradicionalnu urbanu strukturu koja oslikava razvoj omanskih naselja.

Ministarstvo baštine i turizma učestvovalo je u radu zasjedanja, na kojem je upisano ukupno 117 lokaliteta i kulturnih elemenata iz 16 islamskih zemalja.

Ova odluka dodatno jača poziciju Sultanata Oman na mapi islamske kulturne baštine i podržava napore Ministarstva baštine i turizma Sultanata Oman u zaštiti nacionalnog naslijeđa zemlje.

Komentari (0)

Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!

Ostavi komentar