SANDŽAK | Ko je Jasmina Curić nova predsednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća ?

SANDŽAK | Ko je Jasmina Curić nova predsednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća ?

Glasovima većine  razriješen je dosadašnji predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžo, a na to mejsto izabrana je doktorka agronomije i univerzitetska profesorica Jasmina Curić, sa liste “Samoopredjeljenje”.

Curićeva je obećala da će raditi u interesu građana Sandžaka, posebno Bošnjaka, prenosi Radio "Slobodna Europa".

“Izbor za predsjednicu velika čast i obaveza, jer je BNV najveće političko i predstavničko telo Bošnjaka. Zahvaljujem predlagaču i vijećnicima koji su mi glasovima dali povjerenje, a sve Bošnjake pozivam da zajednički radimo na istim ciljevima. Radiću u interesu građana Sandžaka, posebno Bošnjaka, poštujući izbornu volju, a sve u pravcu boljeg pravno i ekonomski sigurnijeg života građana Sandžaka”, poručila je Curićeva.

Za smenu dosadašnjeg predsjednika, kao i izbor Curić i četiri potpredsjednika glasalo je 18 vijećnika sa listi “Samoopredjeljenje” i “Vakat je”, dok su članovi “Matice bošnjačke” bili uzdržani.

Potpredsjednik BNV i predstavnik liste “Vakat je” Esad Rahić naglasio je da su vijećnici sa te liste glasali za Džudžovu smjenu jer je o toj poziciji odlučivalo “Samoopredjeljenje” kojem, kao većinskom partneru, pripada to mjesto.

On nije želio da odgovori da li vijećnici te liste podržavaju zahtev da Sandžak dobije specijalni status, već je pročitao vitalne principe koje su dostavili koalicionim partnerima na usaglašavanje.

Većnik “Matice bošnjačke” Jahja Fehratović rekao je da nije u redu što je sjednica održana bez dosadašnjeg predjednika Džudže, koji nije imao priliku, kako je rekao, da obrazloži svoju ostavku.

“Nova predsjednica nema dodirnih tačaka sa ingerencijama BNV, ona je doktor poljoprivrednih nauka, a poljoprivreda nije u ingerencijama Vijeća, već obrazovanje, kultura, informisanje i službena upotreba jezika. Ne vjerujemo da će ova većina dugo potrajati, a mi ćemo pratiti šta se radi, opravdaćemo svoje mandate i pokušati da napravimo korist za Bošnjake”, rekao je Fehratović.

Glasovima svih vijećnika usvojena je i odluka da 28. septembar bude proglašen za Dan Bošnjaka i obilježavat se kao nacionalni blagdan Bošnjaka u Srbiji.

Komentari (0)

Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!

Ostavi komentar